Haugesund Venstre hadde følgende interpellasjon i bystyret 5.februar 2025.
Vi står overfor store utfordringer knyttet til klimaendringer og tap av natur. En av de mest effektive løsningene for å møte disse utfordringene er å ta vare på naturen og gi den rom til å gjøre jobben for oss. Naturen binderklimagasser, redusere flomfare, bekjemper tørke og brann, og bidrar tilmatproduksjon og samfunnets klimatilpasning.
Myrer er et eksempel på dette. På kun fem prosent av Norges landareal lagrer myrene minst 950 millioner tonn karbon – tilsvarende Norges årlige klimagassutslipp i 66 år. Å bevare disse økosystemene er ikke bare effektivt, men også økonomisk lønnsomt for å redusere klimagassutslipp og økekarbonopptak.
Kystlynghei og stortarebelter
I Haugesund har vi i tillegg naturtyper som kystlynghei og stortarebelter, som sjelden nevnes i karbonlagringssammenheng. Disse arealene kan ta opp og lagre store mengder karbon, men kunnskapen om deres kapasitet er begrenset. Likevel er det ingen tvil om at disse områdene må vernes, pleies og ikke bygges ned.
Disse karbonrike arealene må gis samme status som myr og matjord i arealforvaltning og utbyggingssaker. Dette må prioriteres i arbeidet med kommuneplanens arealdel. Naturen er vår beste allierte i klimakampen. La oss ta vare på den.
Spørsmål til ordføreren
Vil ordføreren ta initiativ til at Haugesund kommune utarbeider forpliktende planer for å ta vare på karbonrike arealer og søker midler og ressurser som kan bidra til dette?