Kvalitet i barnehagene – en investering i framtida

Hanne Mæhlum Gudmundsrud og Emil Paulsen, Foto: Mirjam Engelsjord
Av Emil Paulsen, kommunestyrerepresentant og leder for Stange Venstre og Hanne Mæhlum Gudmundsrud, styremedlem for Stange Venstre.

Stange Venstre vil prioritere framtida for kommunen og for innbyggerne våre. Selv i møte med krevende økonomiske prioriteringer har vi et ansvar for å sikre de beste mulige tilbudene til våre yngste innbyggere. Bemanningssituasjonen i barnehagene har med rette fått mye oppmerksomhet. Barnehageansatte legger ned en formidabel innsats hver dag for å gi barna våre en trygg og utviklende start på livet. Likevel vet vi at det trengs flere hender og mer tid til hvert enkelt barn.

I statsbudsjettet for 2025 er det lagt inn 800 millioner kroner til økt bemanning i barnehagene. For Stange kommune vil dette tilsvare ca. 3,2 millioner kroner. Dette er et viktig steg i riktig retning, men det er avgjørende at disse midlene brukes slik de er ment – til å styrke bemanningen og kvaliteten i barnehagetjenestene. Selv om pengene ikke er øremerket, vil Venstre jobbe for at hver krone går til det de er tiltenkt – nemlig flere ansatte i barnehagene. Disse midlene skal ikke brukes til å saldere budsjettet, men til å gi barna våre den omsorgen og oppfølgingen de fortjener.

Venstre deler mange av de bekymringene som har blitt reist i det såkalte «foreldreopprøret», hvor foreldre har uttrykt uro over for lav bemanning og for store grupper i barnehagene. Vi er enige i at minimumsnormen ikke er tilstrekkelig i forhold til dagens forventninger og krav til innhold, og vi mener at det er på høy tid å styrke bemanningen for å sikre kvaliteten på tilbudet. Dette er ikke bare viktig for barna, men også for de ansatte som hver dag gir sitt beste for å skape en god barnehagehverdag.

Venstre vil:

  • Prioritere den ekstra bevilgningen fra staten til å øke bemanningen i barnehagene.
  • Jobbe for en varig styrking av grunnbemanningen.
  • Prioritere barn og unge fremover.

Selv i møte med krevende økonomiske prioriteringer har vi et ansvar for å sikre de beste mulige tilbudene til våre yngste innbyggere.